Teismas: „Palink“ privalo su profsąjungomis derinti darbo grafikus
 
2012 m. sausio 20 d.
 

www.diena.lt

Vieną didžiausių Lietuvoje mažmeninės prekybos tinklų „Iki" valdanti bendrovė „Palink" su dviem įmonės profesinėmis sąjungomis privalo derinti darbo grafikus, po pusantrų metų trukusių ginčų nutarė teismas.

Iš naujo ginčą nagrinėjęs Vilniaus apygardos administracinis teismas ketvirtadienį jau antrą kartą atmetė bendrovės skundą kaip nepagrįstą. Įmonei nepavyko panaikinti 2009-ųjų lapkritį Valstybinės darbo inspekcijos reikalavimo derinti grafikus, BNS informavo teismo atstovė Sigita Jacinevičienė-Baltaduonė.

Anot jos, teismas nutarė, jog Darbo inspekcija pagrįstai nustatė įpareigojimą įmonei, be to, teismas nustatė, jog iki įpareigojimo darbo grafikai nebuvo derinti.

Vilniaus apygardos administracinis teismas 2009-ųjų rugsėjį jau atmetė įmonės skundą, tačiau Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) pernai nutarė, jog žemesnės instancijos teismas neištyrė visų aplinkybių. Sausio 19 dienos teismo sprendimas per 14 dienų galės būti apskųstas LVAT.

Darbo inspekcija po 2009-aisiais atlikto patikrinimo nutarė, jog įmonė darbo grafikus turi suderinti su „Palink" darbuotojų profesine sąjunga ir dirbančiųjų prekybininkų profesine sąjunga. Pastaroji 2009-ųjų spalį su tokiu prašymu kreipėsi į „Palink" vadovybę.

Teismas anksčiau buvo nustatęs, jog „Palink" vadovai darbdavio nustatyta tvarka išrinkdavo atstovą, kuris suderindavo darbo grafikus, tačiau su profsąjungomis tai buvo nederinama. „Palink" prašymą panaikinti reikalavimą dėl darbo grafikų derinimo 2010 metų vasarį atmetė ir Darbo inspekcija.

„Palink" 2010 metų ataskaitoje rašė, kad jos darbuotojų kaita pastaraisiais metais sumažėjo: 2010 metais įmonėje pasikeitė 33 proc. vidutinio metinio darbuotojų skaičiaus, 2009 metais - 32 proc., 2008 metais - 77 proc., o 2007 metais - net 93 procentai.

„Palink" priklauso savarankiškų Europos prekybos įmonių aljansui „Coopernic".


Komentaras. Atstovaujantis teisme UAB „Palink" advokatas grindžia skundą teiginiu, kad įstatymas nenustato grafikų derinimo tvarkos, bet matyt pats atstovas netiki, kad toks argumentas panaikina pačią imperatyvią DK normą. Kitas teiginys, esą įmonė sudariusi darbuotojams palankesnes sąlygas, nes derina grafikus su kiekvienu darbuotoju atskirai, abejotinas, kadangi iki šiol UAB „Palink" dirbančiųjų prekybininkų profesinė sąjunga sulaukia dešimtimis skundų dėl nepalankaus darbo švenčių dienomis, dėl „geranoriško sutikimo" aukoti įmonei viršvalandžius ir naktinius. Tokio „noro" pagrindu tebelieka darbuotojų baimė prarasti darbą bei savo teisių nežinojimas.

Uždirbdamas dalį savo pelno neapmokamo darbo dėka, „Palink" negaili eilinių darbuotojų uždirbtų pinigų brangiausiems advokatams apmokėti. Ar tęsis šis maratonas ir pinigų švaistymas sužinosime jau vasario pradžioje.

 
 
Visos temos
Kraunama...
Svarbu