„Prasižengimas” – vienas, bausmės – dvi
 
2011 m. lapkričio 25 d.
 

Janina Peciukonienė
UAB „LELIJA" darbuotojų profsąjungos pirmininkės pavaduotoja
Rokiškis,

Už smulkmeną, kurią vadovams apsivertė liežuviai pavadinti „prasižengimu", „Lelijos" siuvėja buvo nubausta dvigubai: skirta drausminė nuobauda – papeikimas ir nubrauktas sunkiai uždirbtas 250 Lt priedas. Moteriai be užuolankų buvo pasakyta, kad užtektų išstoti iš realiai veikiančios „SAMPRO" profsąjungos ir ... nebeliktų už ką bausti.

Diena Rokiškio „Lelijoje" prasidėjo įprastai. Siuvėjai T. dirbti sekėsi, todėl mėnesio gale priklausė 250 Lt priedas prie atlyginimo. O tai „Lelijos"siuvėjoms labai dideli pinigai.

Bet štai atsitinka šioje įmonėje įprastas dalykas – sugenda įrenginys ar pritrūksta darbo ir siuvėja T., kad laikas neitų veltui, paprašo savo meistrės pusvalandžiui išleisti iš darbo dėl asmeninių priežasčių. Toji išleido, tačiau, deja, žodžiu. Toliau prasidėjo intriga: darbuotojos išėjimą pastebėjo kadrų skyriaus viršininkė, tad siuvėjai T. grįžus, jai buvo liepta rašyti pasiaiškinimą, nes, kaip akiplėšiškai tvirtino meistrė, ji iš darbo vietos pasitraukė savavališkai, niekieno neišleista. Galiausiai pakliuvusiai į vadovų nemalonę siuvėjai T. kadrų inspektorė be užuolankų pasakė, kad užtenka išeiti iš darbuotojų profsąjungos ir ... viskas susitvarkys. Taigi, paaiškėjo tikroji darbuotojos udymo priežastis – narystė profsąjungoje.

Tai buvo bandymas susidoroti su žmogumi ir finansiškai, ir moraliai: už „prasižengimą" moteriai buvo skirtos dvi nuobaudos: papeikimas, kuris galios visus metus bei sunkiai uždirbto 250 Lt priedo netekimas.

Redakcijos prierašas

Įmonėje sklando gandai, kad yra įsakyta darbuotojų profsąjungai priklausančius dirbančiuosius gniaužti taip, kad tie negalėtų pakelti galvų. Bet ši „akcija" nepasisekė. Meistrės, kitų vadovų elgesys sukėlė siuvėjų pasipiktinimą, audrą komentarų, o darbuotojų įkurtos profsąjungos narės nusprendė kompensuoti siuvėjai T. prarastus pinigus.

„Lelijos" kadrų inspektorė nuolat rodo savo galią: pasirodo, kad jos valioje neišleisti darbuotojų nuvykti į onkologinę ligoninę ar palydėti į paskutinę kelionę savo artimojo. Nuošalyje nelieka ir gamybos vadovė: ji pagrasino padidinti normą tiek, kad darbuotoja daugiau niekada jos neįvykdytų. Mes tokią darbo santykių sistemą vadiname vergove. Bet net ir tokiomis sąlygomis dirbančios moterys nenuleidžia rankų.

 
 
Visos temos
Kraunama...
Svarbu