Prekybos tinklas IKI paskelbė nuo rugsėjo vidutiniškai 5 proc. padidinęs parduotuvių darbuotojų atlyginimus. Įmonės duomenimis, prekybos tinkle nebeliko darbuotojų, gaunančių minimalų atlyginimą. Tuo tarpu IKI profesinės sąjungos vadovė Irina Judina tvirtina, kad tai tėra grąžinimas to, kas per krizę apkarpyta ir realaus pagerėjimo darbuotojai nepajus.
„Darbuotojų užmokestį kėlėme atsižvelgdami į įmonės veiklos rezultatus. Vertiname visus savo darbuotojus ir norime juos paskatinti mąstyti apie ilgalaikę karjerą mūsų prekybos tinkle“, – teigia IKI prekybos direktorius Darius Malakauskas.
Jo teigimu, pardavimų sektoriui Lietuvoje ypač būdinga darbuotojų kaita – sudėtinga išsaugoti žmones darbo vietose ilgą laiką, o prekybos tinklai stipriai konkuruoja ieškodami naujų žmonių.
„Prieš krizę IKI sumažino atlyginimus, o dabar grąžino. Kainos jau seniausiai „suvalgė” šį padidinimą. Jie susiduria su problema, kad netenka pigios darbo jėgos. Rinkos sąlygos privertė juos taip pasielgti“, - tvirtino IKI darbuotojų profesinės sąjungos vadovė Irina Judina, nuo kovo nebedirbanti IKI prekybos tinkle.
Jos turimais Lietuvos darbo biržos duomenimis, 2008-2009 metais darbuotojų kaita IKI prekybos tinkle buvo apie 70 procentų. Mažiausius atlyginimus gavo kasininkai, krovėjai, salės darbuotojai.
Kasmet – kelių šimtų litų premija
Norėdami sumažinti darbuotojų kaitą, IKI darbuotojams pažadėjo lojalumo premijas, kurios bus skiriamos pagal darbo stažą. Išmokama premija, priklausomai nuo įmonėje išdirbto laiko, sieks nuo 100 iki 500 litų: dirbantiems iki 3 metų – 200 litų, nuo 3 iki 6 – 300 litų, nuo 6 iki 10 – 400 litų, virš 10 – 500 litų.
„Norime mūsų tinkle turėti motyvuotus darbuotojus, kuriems darbas čia asocijuotųsi ne su tarpine stotele, o su galimybe augti“, – sako IKI prekybos direktorius D.Malakauskas. Pasak jo, kompanija ir toliau tęs atlyginimų ir lojalumo didinimo programą, siekdama tapti vienu geriausių darbdavių šalyje.
Darbuotojų atstovės teigimu, pirmiausia turi keistis įmonės ideologija bei ja nuoširdžiai gyvenama. „Įmonėje nevertinamas paprastas darbas. Kai kalbėjome su vadovais apie kadrų kaitą, tai jie vadino natūraliu dalyku. Kadrų kaita net skatinama“, – piktinosi I.Judina.
Ji pirmiausia siūlo prekybos tinklo vadovams iš esmės peržiūrėti atlyginimus, sveikatos ir saugos sistemą, psichologinį klimatą parduotuvėse. Profesinės sąjungos vadovės teigimu, geri rezultatai dažnai yra pasiekiami žmonių sveikatos, atlyginimo ir psichologinės savijautos sąskaita.
"Dažniausiai gauname nusiskundimus iš tų, kurie neseniai atėję. Žmonės dažnai neatlaiko nė bandomojo laikotarpio. Darbo normos orientuotos į efektyviausiai dirbantį darbuotoją, ne visi sugeba tai įgyvendinti. Tada žmonėms sakoma, kad jei nesugebi įgyvendinti normos, turi dirbti ne 11 val., o 15 val. Tai ypač dažnai pasitaiko rajonuose, mažesniuose miesteliuose. Tai nėra normalu", – kalbėjo I.Judina. Jos manymu, tik darbuotojų vieningas pasipriešinimas gali pasiekti orumo nežeidžiančių darbo sąlygų ir atlyginimų.
IKI atstovai kol kas duomenų apie tai, kokiam darbuotojų skaičiui iš visų prekybos tinkle dirbančių 7,5 tūkst. asmenų buvo ir kiek buvo padidintas atlyginimas, neteikia.