Vergaujančios LELIJOS siuvėjos teisme pasiekė pergalę
 
2011 m. kovo 11 d.
 

Rasa Kalinauskaitė | „Lietuvos žinios“

Nors teismas paskelbė bendrovės LELIJA Rokiškio filiale vergiškomis sąlygomis dirbančioms siuvėjoms palankų sprendimą, jos iki šiol priverstos gyventi pusbadžiu.

Vilniaus miesto 2-asis apylinkės teismas vakar paskelbė nutartį, kuria Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) bendrovės „Lelija“ generalinei direktorei Genei Zaveckienei skirtą administracinę nuobaudą pripažino pagrįsta. Už tai, kad nemokėjo Rokiškio filiale dirbančioms siuvėjoms minimalaus atlyginimo, geriausios metų verslininkės apdovanojimą 2009 metais iš prezidentės Dalios Grybauskaitės rankų gavusi G.Zaveckienė teismo sprendimu turės sumokėti 7500 litų baudą. „Esu posėdyje, nieko šiuo klausimu nekomentuosiu“, – LŽ sakė verslininkė, paklausta, ar ketina skųsti šį teismo sprendimą taip, kaip apskundė VDI reikalavimą mokėti siuvėjoms minimalų atlyginimą.

Skandalinga byla

Įmonės duomenis išanalizavusi VDI patvirtino didelį visuomenės pasipiktinimą sukėlusius faktus, kad už įtemptą darbą Rokiškio siuvėjoms, plušėjusioms net ir šeštadieniais, nemokėta net minimali mėnesinė alga. Todėl VDI surašė G.Zaveckienei administracinio teisės pažeidimo protokolą. Už tokį pažeidimą grėsė bauda nuo 5 tūkst. iki 10 tūkst. litų.

Inspekcija įteikė „Lelijos“ generalinei direktorei reikalavimą užtikrinti, kad darbuotojams nuo 2010 metų gruodžio mėnesio būtų mokamas minimalus atlyginimas. Tačiau verslininkė šį reikalavimą apskundė teismui.

„Lelijos“ darbuotojų teises ginti padedančios Samdomų darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Irina Judina pelningai dirbančios įmonės vadovės sprendimą bylinėtis su pusbadžiu gyvenančiomis siuvėjomis vadino skandalingu. „Įmonėje veikia ciniška taupymo programa darbuotojų sąskaita. Nemanau, kad šis teismo sprendimas yra galutinė pergalė. Žinodama, kaip G.Zaveckienė elgėsi iki šiol, prognozuoju, kad ji šį sprendimą skųs“, - sakė I.Judina.

Bado dieta

Kol vyksta teismai, Rokiškyje dirbančios „Lelijos“ moterys toliau priverstos maitinti savo vaikus kruopomis, kuriomis G.Zaveckienės verges šelpia rajono savivaldybė.

Kaip siuvėjos sugeba išgyventi ir išmaitinti vaikus - klausimas, į kurį atsakiusieji būtų verti Nobelio premijos. Šiuo metu jos dar nėra gavusios atlyginimų už vasarį. Vakar teismui paskelbus minėtą sprendimą, moterys pagaliau gavo bent avansą - po 200 litų. Už sausio mėnesį daliai darbuotojų nesumokėta minimali alga. Algos Rokiškio įmonėje vėluoja nuolat.

Kovo pradžioje į vieną iš teismo posėdžių atvykusios siuvėjos skundėsi, kad už sausį yra gavusios tik avansą - po 200 litų. „Už tuos pinigus pirkome tik valgyti. Esame dviese - aš ir vaikas. Neužtenka nei už butą susimokėti, nei maistui. Toks gyvenimas mane išsekino - susirgau. Beveik du mėnesius gulėjau psichiatrijos ligoninėje. Neatlaikiau, palūžau psichologiškai - nuo darbo, įtampos, kai bijai net į tualetą nueiti, ir psichologinio spaudimo. Dabar taip pat yra daromas psichologinis spaudimas“, - LŽ pasakojo 15 metų siuvėja dirbanti Aušra Maceikaitė.

„Jeigu sąskaita už butą siekia 680 litų, kaip gyventi? Perku vaikui pigiausią maistą, lendu į skolas, o vasarą bandysiu kaip nors jas grąžinti. Daug žmonių Lietuvoje šiandien gyvena skaičiuodami kiekvieną centą, bet mes net neturime ką skaičiuoti“, - sakė Jūratė Bulavienė, neseniai įsteigtos naujos „Lelijos“ Rokiškio filialo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė.

Verslo etalonas?

„Pagal logiką tai baudžiavos arba vergovės forma, bet ne darbo santykiai. Nežinau, kam užtektų moralinės drąsos pasakyti, kad galima pragyventi už 513 litų dirbant po 192 valandas per mėnesį - daugiau negu nustatyta norma. Jeigu žmogus gauna minimalų atlyginimą ir už jį negali pragyventi, tai rodo, kad sistema yra ekonomiškai melaginga. Kokias turi galimybes tokie žmonės? Arba badauti ir numirti, arba palikti Lietuvą. Tai jie ir daro“, - komentavo ekonomistė Aušra Maldeikienė.

Kai „Lelijos“ moterys apsisprendė viešai prabilti apie vergiškas darbo sąlygas ir pasipiktinę visuomenininkai surengė piketą prie prezidentūros, G.Zaveckienė apsilankė Rokiškio įmonėje. Bet ne tam, kad paklaustų, kaip jos darbuotojos sugeba išgyventi už 500 ar 600 litų.

Įmonės darbuotojų susirinkime direktorė pasiteiravo, kam siuvėjoms reikalingi minimalūs atlyginimai - juk jos turinčios pakankamai pinigų, kad galėtų „pasisamdyti“ pernai gruodį protesto akcijoje prie prezidentūros dalyvavusią ekonomistę A.Maldeikienę.

„G.Zaveckienės verslą išlaikome mes, mokesčių mokėtojai. Mes išlaikome tuos žmones, kurie yra priversti prašyti paramos maistu ir lengvatų. Tai reiškia, kad įmonės pelnas yra didinamas mūsų sąskaita. G.Zaveckienės „verslo“ modelis - pelną pasiimti sau, o sąnaudas primesti visuomenei. Noriu dar kartą pasiteirauti prezidentės D.Grybauskaitės, kuri apdovanojo G.Zaveckienę kaip geriausią metų verslininkę. Ar tikrai ji mano, kad toks verslo modelis turi būti etalonas Lietuvoje?“ - klausė A.Maldeikienė.

 
 
Visos temos
Kraunama...
Svarbu