Susirūpinta Ukmergės centro „okupacija“
 
2014 m. spalio 08 d.
 

Spalio 3 d. Ukmergės rajono savivaldybės trišalė taryba, susirinkusi į eilinį posėdį, diskutavo apie tai, kaip apsaugoti Ukmergės centrą nuo didžiųjų prekybos tinklų „okupacijos“. Rajono tarybos narės Elenos Mirinavičienės teigimu, didieji prekybos centrai, kurių pastaruoju metu pridygo kaip grybų, ne tik rajonui beveik visiškai neatneša jokios naudos, nelinkusi remti jokių kultūrinių renginių, bet ir išstumia iš rajono smulkiuosius verslininkus.

Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos (LVDK) generalinio direktoriaus pavaduotojas Vaidotas Levickis konstatavo, kad teisinis didžiųjų prekybos centrų veiklos reguliavimas mūsų šalyje yra labai menkas. Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymas šiek tiek riboja prekybos centrų teises, tačiau tai realiai esą neveikia. Pranešėjas paminėjo, kad Lietuvoje didieji prekybos tinklai atsirado tada, kai smulkus verslas neturėjo tradicijų ir nebuvo mėgiamas visuomenės (ypač smulkūs prekybininkai - „spekuliantai“), o tai sudarė prielaidas lengvai prekybos tinklų plėtrai. Be to, buvo labai laukiami rajonuose, nes statydami didžiulę parduotuvę kartu sutvarkydavo ir miesto centrą ar kokią gatvę.

V. Levickis pažymėjo, kad yra keli būdai miestų centrus atlaisvinti smulkiesiems prekybininkams: riboti didžiųjų darbo laiką (pvz., Belgijoje jie dirba iki vakaro, o paskui atsidaro mažosios parduotuvės) arba prekybinį plotą. Jis, beje, pasidžiaugė, kad ukmergiškiai kelia šį klausimą, nes LVDK buvo parengusi koncepciją dėl smulkaus ir vidutinio verslo aplinkos gerinimo ir jo plėtros skatinimo, tačiau tąsyk nesulaukė rajonų palaikymo.

Vilniaus  prekybos pramonės ir amatų rūmų Ukmergės filialo direktorius Regimantas Baravykas, šiuo metu pirmininkaujantis rajono trišalei tarybai, paminėjo, kad savivalda turi mažai veiklos laisvės. Štai Ukmergės rajono savivaldybė nedavė vienam prekybos tinklui leidimo statyti prekybos centro, o šis kreipėsi į Vilniaus teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyrių ir jį gavo.
Vicemeras Rolandas Janickas apgailestavo, kad prieš penkerius metus rajono taryba priėmė „dosnų“ prekybos tinklų plėtros planą tuo metu neįžvelgdama grėsmių, o dabar savivaldybės judesiai, bandantys apriboti prekybos centrų apetitus miesto centro teritorijai, skundžiami teismui.

Samdomų darbuotojų profesinės sąjungos (SAMPRO) pirmininkė Irina Judina kalbėjo apie sunkią didžiųjų prekybos centrų darbuotojų padėtį. Netvarka darbo apskaitoje (viena dokumentacija vedama tikrintojams, kita – vidiniam naudojimui) sudaro sąlygas nemokėti darbuotojas už viršvalandžius ir darbą poilsio bei švenčių dienomis. Taip už beprotiškai ilgas darbo valandas prie minimalios algos pridedami apgailėtini priedai, kurie, beje, irgi skiriami kaip administracijos malonė ir tokia tvarka, kokia jai norisi.

Ukmergės trišalės tarybos nariai konstatavo, jog norint keisti situaciją ir mažinti didžiųjų prekybos centrų monopolines galias, reikia įdėti daug darbo ir pastangų, daug apie tai kalbėti. „Tai tik ilgo kelio pradžia“, - sakė tarybos pirmininkas R. Baravykas ir pasiūlė vienyti panašią nuomonę skelbiančius balsus visoje Lietuvoje. V. Levickis pažadėjo visokeriopą LVDK pagalbą šiuo klausimu.

 
 
Visos temos
Kraunama...
Svarbu