V. Bierontienė: greit darbuotojams liks vienintelė teisė – išeiti iš darbo |
2013 m. gruodžio 03 d. |
![]() Valdžios siekis mažinti administracinę naštą verslui profesinėms sąjungoms, ypač atstovaujančioms darbuotojams privačiose įmonėse, kelia didelį nerimą. Pasak AB „Utenos trikotažas“ profesinės sąjungos pirmininkės Vilijos Bierontienės (nuotr.), Vyriausybės pasiūlymai keisti Darbo kodeksą (DK) iš esmės yra darbuotojų atstovų funkcijų mažinimas. Įmonėse, kur darbuotojai susibūrę į profesines sąjungas, dar pavyksta vadovaujantis Darbo kodeksu apsisaugoti nuo sekinančių darbo grafikų, tačiau atėmus iš profsąjungų svertus, žmonės dirbs tiek, kiek ir kada reikia darbdaviui, nepaisant savo pačių poreikių. PN pašnekovė mano, kad tai paskatins emigraciją, ir tokiu būdu verslas kartu su administracine našta "atsikratys" ir pačių darbuotojų. „Investicijos į Lietuvą neateina, nes trūksta kvalifikuotų darbuotojų, o toliau einant tokiais tempais, jų neliks visiškai“, - mitą esą Lietuva nepatraukli investicijoms dėl neva nelankstaus Darbo kodekso paneigia V. Bierontienė. Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) atstovė Lietuvos Trišalėje taryboje Gražina Gruzdienė savo ruožtu teigė nesuprantanti, kodėl Socialinės pasaugos ir darbo ministerija blokuoja darbo grupės sudarymą kompleksiškai persvarstyti Darbo kodeksą (kaip buvo nutarę socialiniai partneriai), o pataisas teikia „porcijomis“. Vyriausybė lapkričio pabaigoje pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlymams atsisakyti privalomo atsiskaitymo lapelių įteikimo visiems darbuotojams, privalomo visiems darbuotojams darbo grafikų viešo paskelbimo bei darbo pažymėjimų, darbo sutarčių registravimo bei supaprastinti darbo laiko apskaitą ir darbo sutarties naudojimą.
Deja, pasirodė, kad pasiūlymai keisti DK ne tokie jau nereikšmingi. „Ypač didelį rūpestį kelia pakeitimai dėl darbo grafikų derinimo. Net ir dabar įmonėse, kuriose nėra profesinių sąjungų, dirbama bet kaip. Kai kada, žinoma, suprantame darbdavius dėl skubos ir pan., tačiau ne visada ta skuba yra pagrindžiama. Jeigu visai nebus darbo grafikų (o atsiradus siūlomoms nuostatoms, tai bus lengva įgyvendinti), mano nuomone, emigruos dar likę žmonės, nes bus dirbama daug, o mokama tiek, kiek numato įstatymai, t.y. minimaliai. Dabartinės nuostatos, susijusios su darbo grafikų reglamentavimu, dar šiek tiek įpareigoja darbdavį atsižvelgti į darbuotojų poreikius. Pavyzdžiui, jeigu reikia dirbti šeštadienį, vyksta derybos su profesine sąjunga, susitariama dėl papildomo apmokėjimo. Išeliminavus darbuotojų atstovus, nebus paisoma nei darbo valandų, nei juo labiau darbo apmokėjimo už viršvalandžius ar poilsio dienomis. Ypač dirbant pamainomis ar slenkančiu grafiku“, - susirūpinusi „Utenos trikotažo“ profsąjungos vadovė.
„Kalbant apie atsiskaitymo lapelius, man nesuvokiama, kai sakoma, kad žmogui, atseit, nesvarbu, kaip apskaičiuojamas jo atlyginimas, kiek sumokama mokesčių ir pan. Tai tiesiog nesuderinama su socialinės įmonės statusu, kurį turi, pvz., „Utenos trikotažas“. Nors tiek gerai, kad paliekama išlyga, jog bent jau darbuotojui paprašius atsiskaitymo lapeliai jam turi būti pateikiami. Aš, kaip profsąjungos pirmininkė, darbuotojų vardu prašysiu atsiskaitymo lapelius pateikti raštu, o kaip bus ten, kur nėra profesinių sąjungų?“, - retoriškai klausia V. Bierontienė.
Iš to, kad pataisos daromos prisidengiant administracinės naštos verslui mažinimu, - esą taip bus pritraukiama daugiau investicijų, - trikotažininkių lyderę ima tik juokas. „Investicijos į Lietuvą neateina, nes trūksta kvalifikuotų darbuotojų, o toliau einant tokiais tempais, jų neliks visiškai. Dabartinis Darbo kodeksas nė kiek neriša rankų verslui, kaip kad yra nuolat kalbama. Jeigu tik norima, dėl visko susitariama kolektyvinėje sutartyje. Pvz., mūsų įmonės sutartyje yra daug lengvatų darbdaviui: kai kur nusileidžiame mes, kai kur - darbdavys. O dabar siekiama, kad darbuotojų atstovai būtų visiškai ignoruojami. Greit darbuotojams liks tik vienintelė teisė – išeiti iš darbo“, - ironizuoja V. Bierontienė.
Trišalėje tarybos narė prisimena, kad socialiniai partneriai buvo sutarę, jog bus sudaryta Darbo grupė, kuri turėtų persvarstyti visą Darbo kodeksą kompleksiškai ir pasiūlyti pakeitimų. „Kažkodėl Socialinės apsaugos ir darbo ministerija šį sumanymą blokuoja ir pataisas teikia „porcijomis“. Čia mūsų Vyriausybė taip kovoja su nelegaliu darbu“, - ironiškai pastebi G. Gruzdienė. Ramunė Motiejūnaitė-Pekkinen |