Lietuvoje siekiama panaikinti teisę streikuoti?
 
2012 m. lapkričio 07 d.
 

Tuo tarpu, kai valdžios vyrai nenustoja kalbėti apie būtinybę liberalizuoti Darbo kodeksą, nes esą jis pasenęs ir neleidžia „lanksčiau“ susitarti darbdaviams su darbuotojais, iš kitos pusės daroma viskas, kad streikuoti Lietuvoje būtų neįmanoma.

Šių metų pradžioje Lietuvos aukščiausiasis teismas nusprendė, kad Danijos koncerno „Carslebrg“ valdomoje AB „Švyturys-Utenos alus“ streikas paskelbtas neteisėtai. Išanalizavusi nutartį Lietuvos maistininkų profesinė sąjunga konstatavo, jog Lietuvoje atimama teisė streikuoti, o derybos be tokios teisės tėra maldavimas.

Europos žmogaus teisių teismas jau gavo ir užregistravo Maistininkų profesinės sąjungos pareiškimą prieš Lietuvą dėl asociacijų laisvės ribojimo. Teismo pranešime teigiama, kad byla rašytine tvarka bus išnagrinėta kaip įmanoma greičiau.

Minėtas atvejis – privačiame sektoriuje, tačiau pilietinis pasipriešinimas visaip slopinamas ir viešajame. Šešių Zarasų mokyklų, kuriose vyko streikas, vadovai apskundė streiką jau po to, kai Lietuvos šveitimo darbuotojų profesinės sąjungos Zarasų rajono susivienijimas su rajono meru konservatoriumi Arnoldu Abramavičiumi pasirašė susitarimą dėl streiko nutraukimo. Nors mokyklų direktoriai teigia, kad iš savivaldybės jokio spaudimo neva nebuvę, tačiau užtenka priminti, jog ugdymo įstaigų vadovus skiria savivaldybės taryba.

Dar viena akibrokštą pateikė Vilniaus savivaldybės įmonė „Vilniaus viešasis transportas“. Ji apskundė streiko paskelbimo procedūras, nors už streiko paskelbimą nubalsavo 74 proc. darbuotojų. Įspėjamasis streikas numatytas lapkričio 14 d. nuo 4.30 iki 6.30 ir jau susitarta, kad bus teikiama 30 proc. minimaliųjų paslaugų, kaip to reikalauja Darbo kodeksas. Įmonės direktorius Gintaras Nakutis PN tai patvirtino ir pažadėjo vėliau šį sprendimą pakomentuoti.

Profsąjungininkai mano, jog toks savivaldybės įmonės (tikėtina, - pačios savivaldybės) sprendimas yra demokratinių principų nepaisymas.

Tuo tarpu Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK) parašė kreipimąsi įmonei "Vilniaus veišasis transportas", sostinės merui Artūrui Zuokui ir Vyriausybei, kuriuo reiškiamas palaikymas streikuoti pasirengusiems darbuotojams  ir kritikuojami veiksmai, suvaržantys "teisėtas darbuotojų kolektyvinės gynybos priemones".

"Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija ir jos sudėtyje esančios šakinės profesinės sąjungos nesirengia taikstytis su kolektyvinių ginčų teisės ribojimais, todėl visomis priemonėmis palaikys teisėtus darbuotojų reikalavimus, streiką organizuojančioms profesinėms sąjungoms teiks konsultacinę ir kitokią pagalbą. Be to, apie Lietuvos valdžios institucijų veiksmus ir požiūrį informuosime tarptautines bei Europos sąjungos institucijas", - teigiama LPSK rašte.

Taip pat yra paskelbtas "Vilniaus viešojo transporto" profesinių sąjungų kreipimasis vilniečiams ir sostinės svečiams.


R.Motiejūnaitė-Pekkinen

Šaltinis: www.lprofsajungos.lt

 
 
Visos temos
Kraunama...
Svarbu