Spalio 10 d. įvyko Ukmergės trišalės tarybos posėdis, kuriam pirmininkavo Ukmergės profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Jolanta Keburienė. Jame pristatytas ištobulintas darbuotojų sveikatos prevencijos projektas „Tavo sveikatos diena“, kurį inicijuoja trišalė taryba. Jis spalio 30 d. bus svarstomas rajono tarybos posėdyje, o šiuo metu yra nagrinėjamas komitetuose. Pasak projekto sudarytojos tarybos narės Elenos Mirinavičienės, Sveikatos komitete jam jau pritarta.
Pasak autorės, valstybė visoje Lietuvoje finansuoja penkias prevencines programas suaugusiems, pagal kurias atitinkamo amžiaus gyventojai tiriami dėl susirgimų, kurie nesunkiai pagydomi ankstyvojoje stadijoje, tačiau laiku jų nenustačius, dažnai tampa mirties priežastimi.
Tačiau Ukmergės rajone šios programos vangiai įgyvendinamos, nes profilaktiškai pasitikrina tik nuo kelių iki keliolikos procentų gyventojų, kuriems jos yra skirtos. Siūlomo projekto esmė – savivaldybės valdomų įmonių ir įstaigų vadovus įpareigoti ne tik darbo metu išleisti darbuotojus į profilaktinius pasitikrinimus, bet ir juos tam skatinti. Kadangi praktiškai visų darbuotojų sveikata periodiškai yra privalomai tikrinama, kartu jie galėtų pasitikrinti ir pagal minėtas programas.
Jeigu projektui pritartų Ukmergės savivaldybės taryba, programa pardėtų veikti nuo 2014 m. Posėdyje svarstyta, kaip padaryti, kad darbuotojams ir darbdaviams būtų maksimaliai patogu šią programą vykdyti. Pasak Ukmergės rajono vartotojų kooperatyvo direktorės Angelės Andrikonienės, labai svarbu, kad patys žmonės būtų suinteresuoti profilaktiškai pasitikrinti sveikatą.
Vėliau projekto „Trišalio dialogo skatinimas savivaldybėse“ vadovas Tomas Tomilinas trumpai pristatė projektą, jo prielaidas ir partnerius, papasakojo apie vizitą Norvegijoje. Įspūdžiais pasidalino ir šioje kelionėje viešėjusios E. Mirinavičienė ir J. Keburienė.
Toliau svarstyta, kokios aktualios problemos galėtų būti aptariamos kituose trišalės tarybos posėdžiuose. J. Keburienė iškėlė klausimą dėl gresiančio medikų etatų mažinimo rajone. Jos teigimu, oficialiai kaimo ambulatorijose mažinamas dirbančių medicinos darbuotojų krūvis iki 0,5 etato , o sveikatos punktuose dirbantiems medikams norima palikti tik 0,25 etato krūvio, tačiau realiai krūvis nemažėja, dargi priešingai – pacientai sensta ir daugiau serga.
Ukmergės greitosios medicinos pagalbos skyriuje taip pat planuojama sumažinti budinčių postų skaičių, kas dar labiau pablogins ir sulėtins pagalbos teikimą. Jau ir šiuo metu yra sudėtinga, kadangi stipriai sumažinus ligonių guldymą į stacionarą šie kviečiasi greitosios pagalbos ekipažą. Neatsižvelgiama ir į tai, kad ne visos paslaugos pacientams yra teikiamos rajono ligoninėje, todėl patyrusius traumą vaikus ar susižalojusiuosius veidą pacientai siunčiami į Vilnių, o juos perveža greitosios pagalbos automobilis. Tokiu būdu didelę laiko dalį sugaištama kelionėje, o tokių pervežimų kartais būna iki penkių per dieną. „Kas tada teiks pagalbą rajone, jei liks tik du postai ?“ – retoriškai klausė Ukmergės trišalės tarybos pirmininkė. Be to, gauti vyriausybiniai greitosios pagalbos automobiliai gana sparčiai sensta, todėl juos dažnai tenka remontuoti , o naujiems įsigyti nei įstaiga, nei savivaldybė lėšų neturi. Maža to, autobobiliuose sumontuota brangia kompiuterine aparatūra pasinaudoti neteko (nors kompiuteriai kainavo 30 tūkstančių litų), nes pradžioje nebuvo programų, o dabar neveikia patys kompiuteriai; automobiliuose taip pat nėra GPR navigacijos įrangos. Nuspręsta kitame posėdyje įsigilinti į šią problemą, pasikviesti kompetentingus asmenis, ieškoti kelių kaip ją galima būtų spręsti.